Oświetlenie salonu – kilka praktycznych porad

 

Salon jest pomieszczeniem, które w każdym domu spełnia wiele rozmaitych funkcji. Dla większości z nas jest to miejsce wypoczynku i relaksu, ale nierzadko zdarza się, że salon musi też spełniać rolę domowego biura, dziecięcej bawialni i miejsca spotkań towarzyskich. Pamiętając o uniwersalnym charakterze pomieszczenia, należy poświęcić szczególną uwagę kwestii doboru oświetlenia.

Jedno pomieszczenie, wiele funkcji

Oświetlenie salonu powinno spełniać tyle samo funkcji, co samo pomieszczenie. Po pierwsze – musi idealnie rozświetlać cały pokój. Po drugie – powinno zapewniać strefy z mocno doświetlonymi punktami. Po trzecie – powinno dekorować i budować nastrój. W tym kontekście, jedno źródło światła to zdecydowanie za mało.

Na co warto zwrócić uwagę?

Oświetlenie sufitowe powinno być umiejscowione w centralnej części pokoju. Jeżeli pomieszczenie jest stosunkowo niskie, warto rozważyć zakup plafonu. W wysokich pokojach doskonale sprawdzi się żyrandol. Pamiętaj, model świecący ku górze wymaga pomalowania sufitu na biało.

Zadbaj o odpowiednią ilość kinkietów na ścianach. Warto zlokalizować je w tych strefach, gdzie liczy się przede wszystkim miły, relaksujący nastrój. Pamiętaj też o oświetleniu punktowym. Jest ono szczególnie ważne w tych miejscach, w których najczęściej czytasz lub pracujesz.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *