Oczar, czyli ogród kwitnący zimą

Zimą nasze ogrody na ogół prezentują się bardzo smutno. Brakuje w nich kwiatów i innych barwnych elementów. Można jednak sprawić, że ogród również w sezonie zimowym zacznie cieszyć nasze oczy – wystarczy zasadzić w nim oczar. To niezwykły krzew, który w odróżnieniu od większości roślin zakwita nie latem czy wiosną, ale właśnie zimą.

Oczar to niezwykle dekoracyjny krzew. Rośnie w Ameryce Północnej, Japonii oraz Chinach. Obecnie wskazuje się na sześć gatunków. W naszym kraju spotkać można jedynie cztery. Swoim wyglądem oczar przypomina nieco leszczynę. Stąd też wzięło się inne określenie tej rośliny – leszczyna czarownicy. Najważniejszą cechą oczaru, która zasługuje na podkreślenie jest mrozoodporność. Zakwitają one najczęściej w grudniu. Kwiaty utrzymują się nieraz aż do kwietnia. Warto podkreślić, że niezwykle przyjemnie pachną.

Gatunki

Obecnie znane są następujące gatunki oczaru:
-pośredni Diane;
-pośredni Rubin;
-japoński
-wirginijski;
-pośredni Carmine Red;
-chiński (omszony).
liśćMiłośnicy ogrodów i pięknych w nich roślin wyjątkowo mocno poszukują oczaru japońskiego, którego ojczyzną jest oczywiście Kraj Kwitnącej Wiśni. Niestety, jego zdobycie jest bardzo trudne. Roślina zaczyna kwitnienie w styczniu, a przekwita około marca. Wyjątkowo pięknie prezentuje się oczar pośredni Rubin. Zakwita rubinowo – różowymi kwiatami, które wokół roznoszą przyjemną woń. Dorasta średnio do około czterech metrów.

Z czym sadzić?

Oczar bardzo dobrze czuje się w towarzystwie między innymi:
-mahonii pospolitej;
-świdośliwy;
-kaliny bodnanteńskiej.
Nie są to oczywiście jedyne rośliny, z którymi warto zestawiać oczar.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *