Yerba mate – jak ją przygotować?

Yerba mate to napój coraz bardziej popularny w naszym kraju. Łączy w sobie zalety kawy i herbaty. Jego zaletą są także właściwości zdrowotne.

Skąd pochodzi yerba mate?

Yerba mate jest napojem wywodzącym się z krajów Ameryki Południowej. Jego nazwa jest zlepkiem dwóch słów. Yerba to wersja łacińskiego słowa „herba” oznaczającego ziele i mati, czyli tykwa. Pozyskuje się go susząc, a następnie mieląc liście i łodyżki ostrokrzewu paragwajskiego.

yerba mateJak działa yerba mate?

W yerba macie znajduje się duża ilość polifenoli. To związki o bardzo silnym działaniu antyoksydacyjnym. Napój ten zawiera także duże ilości kofeiny. Yerba mate działa na organizm podobnie do kawy: pobudza układ nerwowy. Do tego obniża on poziom cholesterolu i osłania wątrobę oraz poprawia pracę układu krążenia. Jeśli lubisz tłuste potrawy – sięgnij po yerba mate.

Jak przygotować yerba mate?

Na początku swojej przygody z yerba mate kup delikatne w smaku odmiany organiczne i przyrządzaj z nich raczej słaby napar. Yerba mate parzy się w specjalnym naczyniu, które służy jednocześnie do picia gotowego naparu. Naczynie kupisz w każdej herbaciarni. Wsyp do niego dwie łyżki ziela, zatkaj otwór i odwróć je do góry dnem. Wstrząśnij kilka razy – grube patyczki i liście opadną na dno. Odwróć naczynie – susz powinien ułożyć się ukośnie. Zalej małą ilością wody o temperaturze od 65 do 85 stopni Celsjusza. Kiedy ziele wciągnie całą wodę – możesz jej dolać. Teraz włóż do środka bombillię. To rurka, która służy do picia, a raczej do sączenia, naparu. Tego samego suszu możesz używać kilkakrotnie.

Yerba mate ma duże walory zdrowotne. Możesz ją pić zamiast kawy i herbaty.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *